Pompa ciepła — jakie korzyści daje jej montaż?

Pompa ciepła to urządzenie grzewcze, które coraz częściej pojawia się w polskich domach. W przypadku nowoczesnego budownictwa jest to rozwiązanie, które sprawdza się wprost świetnie. Dlaczego jednak pompa ciepła to tak dobry wybór i jakie korzyści daje jej montaż? Co warto wiedzieć na temat tego rodzaju urządzeń grzewczych?

Pompa ciepła — czym jest, jakie ma rodzaje?

Urządzenie takie jak pompa ciepła w Mławie to sposób na ogrzanie domu z wykorzystaniem energii pierwotnej. Ciepło potrzebne do zasilenia instalacji centralnego ogrzewania jest pobierane przez pompę z otoczenia, np. z gruntu, wody, czy też z powietrza. Jest to więc bardziej ekologiczny sposób na ogrzanie budynku.

To, jak dokładnie działa pompa ciepła jest zależne od jej rodzaju. Najczęściej spotykane są urządzenia powietrzne oraz hybrydowe. Do montażu nie wymagają wykonywania odwiertów, wykopywania studni, czy też zbiornika wodnego w pobliżu. Takie działania są z kolei potrzebne w przypadku pomp gruntowych oraz wodnych.

Do tego pompy można podzielić na urządzenia typu split oraz monoblok. Te typy różnią się sposobem połączenia jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. W wypadku urządzeń split, obie jednostki łączą specjalne przewody z czynnikiem chłodniczym. W pompach monoblok używa się wody lub glikolu bądź innej cieczy niezamarzającej.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła to urządzenie, które do ogrzania budynku wykorzystuje dwa źródła energii. Pierwsze to tzw. energia pierwotna. Pochodzi ona z otoczenia, czyli np. powietrza wody, czy też gruntu. Do tego używa się energii elektrycznej, która wspomaga cały proces. Do wytworzenia ciepła w pompie nie jest więc potrzebne żadne paliwo stałe.

Pominięcie procesu spalania w trakcie wytwarzania ciepła jest bardzo ważną częścią działania pomp ciepła. W ten sposób mogą być bardziej ekologiczne od klasycznych rozwiązań w postaci kotłów gazowych lub węglowych.

Jakie korzyści zapewnia pompa ciepła?

Pompa ciepła zapewnia przede wszystkim tanie i skuteczne ogrzewanie. Koszty działania takiego urządzenia potrafią być znacznie niższe niż w przypadku węglowych lub gazowych kotłów. Do tego pompy ciepła są bezobsługowe. Nie wymagają ingerencji w postaci dodawania paliwa do odpowiedniego podajnika.

Pompa ciepła jest też znacznie czystsza od kotłów. Nie wymaga sporych ilości miejsca na przechowywanie węgla, czy też budowy specjalnej instalacji dostarczającej gaz. Dlatego bardzo dobrze sprawdzi się zarówno w istniejących budynkach, jak i w nowych inwestycjach. W obu przypadkach montaż potrafi być naprawdę prosty.

Jak maksymalnie wykorzystać potencjał pompy ciepła?

Sposób na maksymalne wykorzystanie pompy ciepła jest bardzo prosty. Wystarczy zamontować ją w budynku z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób energia elektryczna potrzebna do działania również pochodzi z odnawialnego i ekologicznego źródła. Dodatkowo znacząco obniża to koszty działania pompy. Niesie to więc podwójne korzyści. Dla naszego portfela oraz dla środowiska naturalnego.